Základní škola Dolní Benešov, příspěvková organizace

Dějepis+

Popis projektu D+

Dějepis+ je projektem, který je jedním z nástrojů k naplňování cílů vytyčených MŠMT ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Tvoří důležitý článek k proměně a obohacení metod výuky. Díky spolupráci odborníků z Ústavu totalitních režimů a Národního pedagogického institutu ČR, pod záštitou MŠMT, dochází k pokusnému ověřování moderní a efektivní metody výuky dějepisu a možné podpory škol ve vztahu k faktické proměně způsobů a metod výuky.

Od září 2021 je pokusné ověřování uskutečňováno v hodinách dějepisu na dvě stě osmnácti zapojených základních i středních školách na celém území České republiky. Učitele dějepisu, kteří jsou do pokusného ověřování zapojeni, projekt podporuje formou školení, seminářů, metodik a úzké spolupráce s odborníky, kteří jim poskytují pravidelné konzultace.

Pokusně ověřované oblasti (výzkumný záměr):

První oblast ověřování cílí na praktickou výuku. Tým didaktiků a historiků vytvořil metodické materiály pro výuku dějepisu – dějin 20. století. Jsou určeny učitelům k výraznému posílení činnostní a badatelské výuku dějepisu, tak, aby se žáci učili vědomosti o minulosti zpracovávat jako otevřené a zaujímat k nim vlastní názor, nikoliv je pasivně přebírat jako hotová fakta.

Druhá oblast ověřování je zaměřena na způsob podpory škol ve vztahu k proměně metod výuky. Inovace v metodice výuky dějepisu kladou nároky na učitele dějepisu. Ověřuje se systematické zajištění podpory profesně založených skupin, které budou stabilně zprostředkovávat sdílení zkušeností a podporu v rámci učící se komunity, které odpovídají záměru revizí RVP.

Třetí oblastí ověřování je samotné fungování učících se komunit učitelů dějepisu. Skutečnou proměnu výuky zajišťuje v projektu síť lokálních koordinátorů, odborníků, kteří předávají zapojeným učitelům know-how. Lokální koordinátoři a zapojení učitelé (všichni učitelé dějepisu) tvoří tzv. učící se komunity, které jsou klíčovou strukturou, využitelnou i pro další skupiny pedagogů jiných předmětů či vzdělávacích oblastí.

Čtvrtou oblastí ověřování je využití vyhodnocených získaných dat k jejich implementaci pro probíhající revizi RVP k rozvíjení kompetencí žáků. Dosavadní způsob výuky dějepisu, který je primárně zaměřen na předávání faktů pomocí frontální výuky, se ukazuje jako nedostačující. Dle RVP ZV mají být žáci vedeni k poznání, že historie není jen uzavřenou minulostí ani shlukem faktů a definitivních závěrů, ale je kladením otázek, jimiž se současnost prostřednictvím minulosti ptá po svém vlastním charakteru a své možné budoucnosti. Výuka dějepisu by měla vést k rozvíjení obecných kompetencí – kritického myšlení, práce se zdroji informací, čtenářské gramotnosti, a dále zahrnovat významné prvky mediální výchovy a výchovy k občanství.

Odkaz na projekt Dějepis+

https://dejepisplus.npi.cz/  

Kalendář akcí

Kontaktovat zaměstnance

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Zavřít