• Aktuální protiepidemická opatření na začátku školního roku 2021/2022

Aktuální protiepidemická opatření na začátku školního roku 2021/2022 27.8.2021

Aktuální protiepidemická opatření na začátku školního roku 2021/2022

Vážení zákonní zástupci, milí žáci,

zahájení školního roku 2021/2022 se blíží a proto bych vás rád seznámil s aktuálními opatřeními, která budou ve škole platit dle nařízení ministerstva školství a zdravotnictví.

Z důvodu doporučení ministerstva zdravotnictví o skupinové izolaci bude zahájení školního roku 1. září probíhat takto:

8:00 - Zábřeh (budova školy)

9:00 - Nižší stupeň (Kulturní dům)

9:00 - Vyšší stupeň (třídy ve škole - Nádražní ulice)

Po dobu zahájení školního roku ve společných prostorách (Zábřeh + Kulturní dům) musí mít žáci i zaměstnanci nasazený ochranný prostředek k zakrytí úst a nosu.

U vstupu do budov školy, v učebnách a hygienických zařízeních jsou k dispozici prostředky k dezinfekci rukou.

Ve škole proběhne dle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví preventivní screeningové testování žáků a to 1. 9. a 6. 9. 2021. Na naší škole půjde o testování neinvazivní RT-PCR metodou ze slin. Žáci nosí ochranný prostředek dýchacích cest ve společných prostorech školy, v případě kdy jsou usazeni, ochranný prostředek mít nemusí.

Testování nepodstupují žáci, kteří splní podmínky pro bezinfekčnost po očkování (14 dnů po plně dokončeném očkování) nebo po prodělaném onemocnění covid-19 (po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu na covid-19) - nutno škole předložit potvrzení či certifikát (třídním učitelům).

Pokud se žák testování nepodrobí (odmítne žák či zákonný zástupce), bude se moci účastnit prezenční výuky, ale za dodržení přísnějších režimových opatření (např. povinnost nosit ochranu dýchacích cest (respirátor) po celou dobu pobytu ve škole, tzn. ve třídě při výuce i ve společných prostorách, dodržet od ostatních osob rozestup 1,5 metru při konzumaci potravin a nápojů, zákaz cvičení ve vnitřních prostorech, zákaz zpěvu).

Z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest jsou vyjmuty osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou a dále osoby, které nemohou mít ze závažných zdravotních důvodů nasazen respirátor - nahrazuje se zdravotnickou rouškou.

Škola nebude dle sdělení Ministerstva školství od zákonných zástupců vyžadovat informovaný souhlas, protože se při neinvazivním testování nejedná o zdravotnický úkon a nedochází k zásahu do tělesné integrity (§ 93 a násl. Zákona č.89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů).

Výsledky screeningového testování obdrží škola.

Mgr. Leon Hahn